Moldova Hakkında Genel Bilgiler

Başkent: Kişinev
Coğrafi Konum: Doğu Avrupa'da yer alan Moldova, Romanya'nın kuzeydoğusunda bulunur. Ukrayna ve Romanya ile sınır komşusudur.
Coğrafi Koordinatlar: 45 28-48 28 N, 26 40-30 06 E
Zaman Dilimi: GMT +2
Dil: Moldovyaca
Para Birimi: Moldovan Leu
Telefon: Uluslararası ülke telefon kodu: 00373, (dışarıdan) Uluslararası ülke telefon kodu: 00+ ilgili ülke kodu (dışarıya)
Mobil Telefon: GSM 900
Acil Telefonlar: Ambulans 903, Polis 902, İtfaiye 901
İnternet: .md
Mesai Saatleri: Bankalar; 10:00 - 13:00 ve 14:00 - 18:00 (P.tesi-Cum), Mağazalar: 09:00/10:00 - 17:00 (P.tesi- C.tesi)
Resmi Tatiller: Yeni yıl (1 Ocak), Ortodoks Noeli (7 Ocak), Dünya Kadınlar Günü (8 Mart), Ortodoks Paskalyası (Mart/Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Zafer Bayramı (9 Mayıs), Milli Bayram (27 Ağustos), Limba Noastra(Ulusal Dil Bayramı)(31 Ağustos), başlıca tatil sezonu(Haziran-Ağustos)Genel Bilgiler

Büyük bir bölümü Dniester ve Prut nehirleri arasında uzanan Moldova, oldukça üretken tarım arazilerini barındıran bir coğrafyada yer almaktadır. Manastırları, sakin gölleri, güneşin parlattığı yeşili giyinmiş vadileri ve dünyaca ünlü asma bahçeleri ile ünlü bir ülkedir.

Ülkenin Başkenti Kişinev, Byk Nehri'nin her iki yakasında kurulmuş olup yeşil alanlarıyla insanı cezbeden bir kenttir. Tarih ve Bölgesel Bilim Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi ve ünlü Rus şair Pushkin'in sürgündeyken günlerini geçirdiği ev, kentin ziyaret edilmesi gereken yerlerindedir. Kşinev tarihi değeri büyük Ermeni mezarlığı ve Yahudi Mezarlığı'na ev sahipliği yapar.

Ülkenin eski kentlerinden biri olan Benderi, 17. yüzyıla ait hisarı ile bilinir. Diğer yandan Cahul Kasabası, termal kaplıcaları ve çamur banyolarıyla bilinen bir yerdir. Hirjauca, bölgenin en bilinen kaplıcalarındandır.

Moldova, asma bahçeleriyle ünlü bir ülkedir. Dünyaca bilinen ulusal şaraplar bu bahçelerden üretilmektedir. Mileshti ve Krikova-Vekiülkenin asma bahçeleri ve şarap mahsenleriyle ünlü bölgeleridir.

English Information
Coğrafi Veriler
Ulaşım ve Taşımacılık
Nüfus Bilgileri ve Sosyal Hayat


 

 

Tüm hakları saklıdır © 2010